Bu yazı 24 Temmuz 2013, Çarşamba 01:35:08 tarihnde eklendi. 877 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YUSUFELİ KAZANIYOR - Taha İbrahimoğlu

Yerel seçimler yaklaşıyor. Partilerde adaylık yarışı hızlanacak. Belediyeler çalışmalarını hızlandırdı.
YUSUFELİ KAZANIYOR

Merkezde ve ilçelerde heyecanlı günler bizi bekliyor. Bir ilçemiz hariç. Bu seçim Yusufeli’nde aday enflasyonu açısından sönük geçecek gibi. Çoğu parti belki de aday çıkaramayacak, iktidar partisinin adayı ise belli.

AK Parti açısından en rahat seçim bölgesi Yusufeli olacak zira belediye başkanı Eyüp AYTEKİN bir belediye açısından belki de 50 yıla sığacak çalışmaları 5 yılda tamamladı. Neşeli, güler yüzlü ve pozitif düşüncesiyle Artvin’de eğitim camiasının yıllar önce takdirini toplayan Eyüp AYTEKİN aynı başarısını siyasetçi ve belediyeci kimliği ile de sürdürdü.

Yaptıklarına ve düşüncelerine bakarsanız daha çok büyükşehir belediye başkanına yakışır bir vizyona sahip. Zaten küçük Yusufeli ilçesinin çehresini adeta 5 yılda büyükşehre çevirdi. Eminim 5 yıldır Yusufeli’ne uğramayan hemşerileri şimdi görseler ilçelerini tanıyamazlar.

 

2009 yılı seçim propagandaları sırasında vaatlerini içeren broşürü incelediğimde kendi kendime bunların yarısını gerçekleştirirse büyük işler başarmış olur demiştim. Şimdi Yusufeli’ni gördüğümde o broşürlerdekinin yarısını değil en az iki katı fazlasını yaptığını fark ettim. Yusufeli’nin hırçın gençlerinin bir birlerini düelloya davet ettikleri kavaklığın yeri şimdi Yusufelili ustaların maharetli ellerinde sanayi sitesine dönüşmüş. Yollar genişlemiş, kilit parke taşlar Ahalt’tan  Kazahora’ya kadar döşenmiş. Yeni parklar, çeşmeler, çiçeklerle Yusufeli süslenmiş. Barhal çayı tahkimatı yapılmış, kenarları güzel yürüyüş parkurları ile çevrelenmiş. Caddeler güzel peyzaj çalışmaları ile donatılmış. Çoruh nehrinin doldurulamaz denilen hastane viraj altı kısmı doldurulup ilave yeni bir köprü ile ilçeye yeni bir giriş yolu kazandırılmış.

 

Tabi belediye denilince aslında akla ilk gelmesi gereken altyapı çalışmalarıdır. Ama bizde maalesef daha çok görüntüye önem verilir. Eyüp Başkan işe ilk altyapı çalışması ile başlayıp yıllardır ihmal edilen kanalizasyon şebekesini yenileyip ayrıca ilçenin su kaynaklarını güçlendirmiş. Eğitimci başkan eğitim işlerine de büyük önem vererek eğitim kurumlarına sürekli sponsor ve malzeme desteğinde bulunmuş. Üniversitelerle işbirliği yaparak bilimsel Geçmişten Geleceğe Yusufeli Sempozyumunu gerçekleştirmiş, 2. Sempozyum olacak olan yeni yerleşim ile ilgili çalışmalarda başlamış durumda. Kültürel mirasa sahip çıkma açısından düzenlenen yarışmalar, bastırılan kitaplar ve gezilerin başka yerlere örnek olacak çalışmalar olduğunu belirtmeliyim.

Yusufeli Belediyesi’nin bu örnek çalışmalarını burada saymakla bitiremeyeceğim. Lakin Yusufeli Belediye Başkanının seçilme açısından kolay ama sonrası zor olacak bir döneme girdiğini görüyorum. Çünkü Yusufeli’ni sular altında bırakacak barajın inşaatı başlamış durumda. Vatandaşı bekleyen bir sürü sıkıntı var. Bunlara göğüs germek devletle millet arasında köprü olmak gibi zorlu süreçler bekliyor başkanı. Bu süreçte kendisine kolaylıklar dileyerek yazımızı sonlandıralım. Hoşçakalın. 

Diğer Taha İbrahimoğlu Yazıları
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı