Bu haber 16 ARALIK 2010, Persembe 16:29:56 tarihinde eklendi. 10773 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cankurtaran Tüneli inşaatı tüm hızıyla sürüyor

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, kamuoyundaki tünel inşaatı durdu söylentilerini sonlandırarak inşaatın hızlı bir şekilde başladığını açıkladı
Cankurtaran Tüneli inşaatı tüm hızıyla sürüyor

Hopa Dağı Tüneli inşaatı başlarken, 910 iş günü süreci de resmen başlarken son günlerde kamuoyunda ortaya atılan söylentiler üzerine Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu bir açıklama yaparak Cankurtaran Tüneli’nin inşaatının durduğuna dayalı olan söylentileri sonlandırdı.

 

Artvin Kamuoyunda büyük söylenti

 

Artvin Halkının elli yıllık hayali olan Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin 29 Ekim 2010 Cuma günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı tören ile temeli atılmıştı. Daha sonra yaklaşan Kurban Bayramı ile yavaş ilerleyen tünel inşaatı Kurban Bayramı tatilinin de girmesi ile birlikte durmuştu. Borçka-Hopa Karayolu üzerinde Çiftiköprü Mevkiinde temel atma töreni için yapılan tünel ağzı kesidinin sürekli aynı şekilde kalması ve tünel çalışmalarının yol kenarında olmaması birçok söylentiyi beraberinde getirdi. Söylentilerin başında ise; “ Tünel’in temeli atıldı, insanlar kandırıldı. Seçim öncesinde insanların gözü boyandı. Trabzon lobisi tüneli durdurdu. İnşaatta ödenek sorunu var. İstimlak tünel inşaatını durdurdu.”söylentileri geliyordu.

 

NAS-YSE Tünel çalışmalarını hızla sürdürüyor

 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihale ile iki tüp şeklinde her bir tüpü iki şeritten yaklaşık 5 bin 300 metreden toplam 10 bin 600 metre uzunluğundaki Cankurtaran tünelini Çelikler Holding Bünyesindeki NAS ile YSE konsorsiyumu yapıyor. Konsorsiyum ihaleyi alır almaz temel atma hazırlıklarını gerçekleştirmiş ve belirlenen sürede de temeli atmıştı. Temel atma töreninin ardından kısa sürede inşaat hazırlıklarını gerçekleştiren firma inşaata da Kurban Bayramı sonrasında başlayarak Artvin’in elli yıllık hayalini gerçekleştirme yönünde üzerine düşen görevi yapmıştı. Şimdi konsorsiyum yine tüm hızıyla çalışırken gerek Borçka Çifte köprü köyü civarındaki şantiyede gerekse de Çavuşlu şantiyesinde çalışmalarını hızla sürdürüyor. Ara vermeden devam eden çalışmalar hızlandırılırken bu yıl için hiçbir ödenek sıkıntısı olmayan konsorsiyum firmalarının en büyük amacı ihaledeki belirlenen süreden de önce inşaatı tamamlayarak tüneli hizmete açmak. Çalışmanın hızı da bu hedefe ulaşılacağını gösteriyor.

 

 

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu söylentileri sonlandırdı

 

 

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu Gazetemiz Baş Yazarı Tolga Gül’e yaptığı özel açıklamada son günlerde kamuoyunda ortaya atılan asılsız söylentileri sonlandırdı. Cankurtaran Tüneli ile ilgili kamuoyunda çıkan söylentilerin ne şekilde ortaya atıldığına bir türlü anlam veremediğini belirten Vali Yemlihalıoğlu, tünel inşaatı ile ilgili olarak hiçbir sıkıntının mevcut olmadığı gibi çalışmalarında beklenilenden de daha iyi gittiğini söyledi. Vali Yemlihalıoğlu açıklamasında; “ Cankurtaran Tüneli ile ilgili herhangi bir sorun yok. Çalışmalar hızla sürüyor. Bu söylentiler nasıl yayılıyor, bilmiyorum. Sanıyorum çalışmalar yol kenarında yürütülmediği için biraz daha içeride olduğu için vatandaşımız göremiyor. Hopa Çavuşlu köyü civarında şuanda köprü tünele giden köprü yapımı sürdürülüyor. Borçka Çifteköprü köyü civarında ise tünelin çıkış yapısı ile ilgili teknik hesaplama çalışmaları sürüyor. Şuan için herhangi bir sorun yok. Planlandığı şekilde ilerliyor.  Kamuoyunda istimlak ile ilgili sıkıntıların olduğu söyleniyor. Bir ara böyle bir sorun oldu,doğrudur. Bir vatandaşımızın istimlak ile ilgili sorunları vardı. Kendisiyle görüşüldü ve inşaata engel bir pozisyon oluşturulmadı. Kamulaştırma yönünden de herhangi bir sorunumuz şuan için mevcut değil. Kamulaştırma ile ilgili süreç devam ediyor. Karayolları Bölge Müdürümüz Zeynel Abidin Yeşil ile birlikte bölgeyi 13 Aralık 2010 Pazartesi günü inceledik. Çalışmalarla ilgili konsorsiyum yetkililerinden de bilgi aldık ve bizzat bölgeyi inceledik. Tünelden çıkacak hafriyatın döküm sahası ile ilgili yer tespit çalışmaları yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın gönülleri rahat olsun, tüm aşamaları takip ediyoruz. Herhangi bir sorumuz yok.”şeklinde konuştu.

 

Vali Yemlihalıoğlu’ndan tünel ile ilgili iki müjdeli haber geldi

 

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu yaptığı açıklamanın devamında tünel ile ilgili iki müjdeli haber daha verdi. Amaçlarının tüneli zamanından da önce tamamlatmak olduğunu ifade eden Vali Yemlihalıoğlu; bu amaca ulaşmak içinde kamunun tüm imkanlarını seferber ettikleri gibi ihaleyi alan firmalarında gerekeni yaptığını belirtti. Vali Yemlihalıoğlu yaptığı açıklamanın devamında; “ Tünel ile ilgili olumsuz gelişmeler olmadığı gibi iki güzel gelişme daha yaşanmıştır. 13 Aralık 2010 günü Karayolları Genel Müdürlüğü Cankurtaran Tüneli ile Hopa ilçesi arasındaki duble yolun ihalesini gerçekleştirmiştir. Cankurtaran Tüneli’nden çıktıktan sonra ikişer şeritten 4 şerit duble yol yapılacaktır. İhale gerçekleştirilmiş artık ihalenin resmi olarak sonuçlanmasını beklemekteyiz. Ayrıca Cankurtaran Tüneli-Borçka arasının da proje çalışması sonlandırılma aşamasında. Çok kısa zamanda buranın da ihale edileceği bilgisini vermek istiyorum. Yine aynı şekilde duble yol olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca Borçka-Artvin Merkez Valilik arasındaki sıcak asfalt kaplama ihalesi de Ocak ayında yeniden gerçekleştirilecek ve önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanacak. Şuan için herhangi bir sorun gözükmüyor. Halkımızın gönlü rahat olsun.”şeklinde açıklamada bulundu.

ETİKETLER :
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı