Bu haber 10 Agustos 2010, SALI 12:28:29 tarihinde eklendi. 1822 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saf Kafkas Arı Ve Bal Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Artvin'in Borçka İlçesi'ne bağlı Camili Köyü'nde, ''11. Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali'' düzenlendi.
Saf Kafkas Arı Ve Bal Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

 Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Camili Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’nce ortaklaşa düzenlenen festivale, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Nasif, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, DSİ 26. Bölge Müdürü Sezai Sucu, TEMA Vakfı Onursal Başkanı Artvinli İşadamı Ali Nihat Gökyiğit, Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, İş Bankası Genel Müdürü ve çok sayıda davetli katıldı.

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit  de doğal varlıkları, biyolojik zenginliği, içinde barındırdığı eko sistemi ile yörenin yalnız bölgede yaşayanlar için değil, bütün dünya için önem taşıdığını vurguladı.
 

Etkinlerde konuşma yapan Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Vali Yemlihalıoğlu, “Artvin’de yaşayan insanımız bizi biliyor.” Dedi.

Vali Yemlihalıoğlu konuşmasına, “Benim kurduğum bir cümle var. Kayseri’nin Kadir Has’ı varsa, Artvin’in Nihat Gökyiğit’i var. Değerli işadamımız Nihat Gökyiğit, Ankara’dan ve İstanbul’dan gelen değerli konuklarımız ve Değerli Macahelli hemşerilerimiz, buraya geçen yıl geldiğimizde buranın mahiyetinin ne olduğunu bilmiyorduk. Bir yıl zarfında Macahel’in, Kafkas arının, balın mahiyetini öğreniş olarak geldik. Burada bir tek bal ve arı festivali diyoruz ama, burası dünyada ki koruma altına alınan biyosfer rezerv alanlarından bir tanesi aynı zamanda. Arı ve bal çok ön planda. Bunun yanında karçal dağlarının bitkilerinin zenginliği var, çengel boynuzlu dağ keçilerimiz var. Sayamayacağımız oranda çok güzellik var. Dün, Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Planı doğrultusunda hazırlamış olduğumuz Turizm Master planını Rize ilinde tartıştık. Atandığım günden bu yana söylüyorum, sokaktaki çocuğumuzun bile Turizme inanması lazım ki biz yol alalım. “ diye başladı.

Vali Yemlihalıoğlu, “ Benim ne kadar yürekli bir Vali olduğumu Artvin halkı biliyor”

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, “Tabi bu tür festivaller yalnızca eğlence değil. Artvin’de bugün 7 tane festival var ben bugün burasını seçtim. Buranın farklı bir önemi var. Ben ilin valisi olarak turizm ve doğayı en çok savunanlardan biri olduğuma inanıyorum. Dışarıdan gelen misafirlerimiz yürekli Vali arıyorlarmış. Saygı duyuyorum kendilerine. Ama Borçka selinde insanlar ölürken ben o insanların yarım saat içerisinde yanlarındaydım. Şavşat’ta bir saat sonra onların yanındaydım. Tabi burada yaşadığımız olaylar hakkında dışarıdan gelen insanlar bizim kadar  bilgi sahibi olamaz. Ortaköy’de Kurban bayramı öncesi 18 tane evimiz yandı. Ben kırk dakika sonra yanlarındaydım ve mevsim kış tı. Orada 87 yaşında bir amcanın elini tuttum. Eli buz gibiydi. Eşofmanının yarısı yanmış, kurban bayramına üç gün kala sokakta kalmıştı. Ben yürekli Vali olarak onların yanındaydım. Üç gün sonra Kurban bayramına girerken o insanların ne olacağı benim derdimdi. Tekrar teşekkür ediyorum sayın Başbakanımıza ve Başbakanlık müsteşarına. Kendileri  ile görüştüm. Artvin iline girerken korumama dedim ki bankaya bak yardım parası gelmiş mi? Gitti banka hesabına baktı ve yardım parasının hesaba yattığını söyledi.  Kırk dakikayı bulmadan para hesabımıza yatmıştı. O gece o amca da geldi, muhtar ve heyeti de geldi o gece o yardımı yangından zarar gören vatandaşlara hakkaniyetlice dağıttık. Üç günde ev yapamayız ama gereken yardımı hemen yaptık. Kurban Bayramına 87 yaşında ki amcanın mutlu girmesini sağladık. Benim meselem bu. Artvin’de yaşayan insanımız bizi biliyor.

Bizim üç hedefimiz var bu şehirde. Birincisi Üniversitemizin gelişmesi ve o bilimin ışığında yol almak istiyoruz. İkinci konu ise organik tarım yani nitelikli tarım. Çoğu insan bilmiyor. İnsanlar sırtında toprak küfesi taşıyarak tarım yapıyor ve geçim sağlıyor.  En önemli konumuz ise Turizm alanında ilerlemek. TURSAB heyeti ilimizi ziyaret etti. Bağlantılarımız var bu konuda. Geçtiğimiz günlerde Bakanlarımızın katılımıyla Rize ilinde Turizm’i tartıştık. Bölge de neler yapılabilir diye konuştuk. Doğayı yok ederek Turizm asla mümkün değildir.” Diye konuştu.

 “Deriner Barajı’nın uzamasından dolayı günlük 2 Milyon Lira Kaybediyoruz”

Vali Yemlihalıoğlu konuşmasının devamında, “Zaruri olan bazı şeyler var. HES’leri eleştirebilirsiniz. Eleştirenlere saygım sonsuz. Ancak yol ne kadar gerekliyse enerji de o kadar gerekli.  Almanya’dan gelen bir misafir konuştu. Almanya değil bir tek, İtalya, İspanya, İngiltere ve Japonya gibi ülkeler ellerinde bulunan hidroelektrik imkanlarının yüzde 90’ını kullandı. Üzülerek ifade ediyorum Türkiye yüzde 36’da. Burada Deriner Barajı yapılıyor. Devlet eliyle yaptığımız bir baraj. Planlanan süreden iki üç kez uzuyor. Şu an bitmediğinden dolayı orada zararımız 400 Milyon Dolar, güne vurduğumuz da ise her gün 2 Milyon Lira devletimiz zarar ediyor. Devletimiz vatandaşlarımız için var. Devlete rağmen millet veya millete rağmen devlet ile bu işler olmaz.

Sırf çevre açısından yapılan yatırımlar olmasın demek yanlış. Ben Vali olarak doğa bozulmadan yapılsın istiyorum. Yüzde 36 çıksın çok yükseklere. Geçenlerde bir köy ziyaretimde Bilgisayar Mühendisi pırıl pırıl bir genç bana bir cümle söyledi: “ sayın Valim derelerimiz satılmasın”. Bende sordum kime satıyoruz diye? O da İsrail’e dedi. Nasıl diye sorduğumda, yerin altından borular döşenerek gönderilecekmiş. Bursa’da böyle konuşuluyormuş. Genç arkadaşımızla konuştuk, böyle bir şeyin olmadığını anlattık. Ben yanlış bilgilendirmeye karşıyım. Sular satılıyor. Yok böyle bir şey. Mevzuatımızı, prosedürümüzü anlatmak istiyorum. Ancak dinlemiyorlar.. Trabzonda’ki AVM’ye de İstanbul’da ki İş Bankası binasına da elektrik lazım. Gelişme yolunda adım atıyorsak bir elektriğimiz varsa üçe çıkarmamız lazım. Şunu bilmeliyiz ki bir iş yapıyorsak doğa tahrip olur. Ancak bizim yapmamız gereken orantılı bir şekilde olmasını sağlamak olmalı. Bu ölçünün dışına çıkana cezai işlem uygulanır. Duyarlı halkımızın sayesinde yürütmeyi durdurma kararı da verilir.  Malatya Valisinin yazısı bende de var. Ne yazdığını biliyorum. Ben vatandaşım için icraatçı bir Valiyim. Bugün için Artvin’de yüzde 5,6 işsizlik oranı var. Deriner Barajımızda çalışan kişi sayısı 1200. Ailesiyle birlikte bu sayı  4 veya 5 bini buluyor. Bu konuda şunu söylemek istiyorum, burada hemen Artvin’in girişinde yapılan Erenler HES var. Çok şikayet konusu oldu. Ama inanın ki bu şikayetlerden hiçbiri biri çevremiz tahrip oldu diye yapılmadı. Ayrıca  biz doğal yaşamı korumak için doğal geçiş alanları da yaptırıyoruz.

Eleştiren insanlara sordum ben. Artvin’in ne kadar Elektrik tükettiğini biliyor musunuz? Diye. Bilmiyorlar. “Umurumuzda değil bilmiyoruz ama İstanbul’da ki AVM’nin elektrik ihtiyacının buradan karşılanmasını istemiyoruz” dediler.

Deriner barajını yaparken bir çok köyü kaldırmak zorunda kaldık. İnsanlar o topraklardan koptu. Ama bazen olmazsa olmazlar var. O enerji bize lazım. Çoruh’un üst kodu ile alt kodu arasında 1450 metre fark var. Bir barajın arkasında bir baraj daha var. Bunu da eleştiriyorlar. Bu planlama 1960’larda yapılmış. Devlet olarak yeterince kaynak olmadığı için özel sektöre lisans verilmiş. Hatta devlet 1 Milyar Tl’nin üzerinde pay aldı bu projelerden. Termik santral kurulsa çevre kirliliği oluşturuyor. Doğrudur. Doğalgaz  var ancak çok pahalı bir enerji. Bizim enerji ihtiyacımız çok fazla o yüzden ihtiyacımız var. İlerleyen yıllarda küresel ısınmadan dolayı devlet olarak gölet yapacağız. Biz devlet olarak bunları yapıyoruz. HES’ler kimsenin kendi mülkü değil. Kamulaştırılan yerler devlet için kamulaştırılıyor. 49 yıllığına kiralanıyor. Devlet olarak ekstra maliyet olmadan elektrik satın alıyoruz ve devlet olarak bundan pay alıyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“Köy yolları eleştiriliyor. Ancak elimizde ki kaynak belli”

Vali Mustafa Yemlihalıoğlu, “Herkes eleştirebilir doğru ancak elime gelen kaynak belli. Devletin imkanı belli. Şu an sayın Başbakan zorladı. 14.6 Milyon Lira daha kaynak aldık. Deriner’den dolayı 22 kilometre yolu ihale ettik. Bu yol Anadolu da olsa 10-15 Milyon liraya yapılır. Burada 250 Milyon lira. Yerelde tekrar önceliğimiz neresiyle toplanıp karar vereceğiz. Çalışmalarımızı yapacağız.

Geçenlerde bir muhtarımızın evine gittim. Her yeri Türk bayrağı ile donatmış. Hemen arka tarafı Gürcistan. Devlet olarak biz sizden son derece saygı görüyoruz. Ülkemizin bir başka yerinde olsa burada yaşayan insanlar isyan edebilir. Buranın farklı bir havası var. Ben ilin valisi olarak net bir şey söylüyorum. Buradakilere ne kadar hizmet etsek azdır. Buralarda Doğa Turizmi gelişsin ancak bu insanımız burada yaşıyor. Bu insanımızın ekmek parasını ne kadar zor şartlarda temin ettiğini ben biliyorum. Bu yol yapılıyor ancak 4-5 ay yine kapalı olacak. Burada çığ haritaları çıkarıp çığ duvarları da yapacağız. Bu insanlar buna layık.  Geçen hafta inceledik. İnsanları bu bölgeden alıp Muratlı yolu veya Hopa ile Borçka’ya indirmek için yol var. Gürcistan merkezi hükümetinin onayladığı takdirde bu yol yapılacak. Muratlı kapımızın da açılması ile ilgili görüşmelerimiz oldu. İnşallah ne kısa sürede bunu yapacağız. Camili bölgesinde yaşayan insanlar için ne yaparsak az. “ diyerek sözlerini tamamladı.

Festival yarışma ve konserlerle son buldu

Etkinlikler kapsamında düzenlenen en iyi bal yarışmasında karakovan dalında Nazım Kahya,  fenni kovan dalında ise İbrahim Kaya birinciliği hak ettiler.

Festivalde, Bayar Şahin’in verdiği konserin ardından Batum Belediyesi Bayan Vokal Topluluğu ile Macahel Yaşılar Korosunun gösterileri izleyenleri adeta büyüledi. 

ETİKETLER :
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı