Bu haber 01 Mayıs 2012, Salı 20:26:06 tarihinde eklendi. 629 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkent'te Artvin rüzgarı esti

Dikmen sırtlarında, 28-30 Nisan günlerinde de 43 yıl bağımsızlık için direnen Artvin?in rüzgârı esti. 2.Artvin tanıtım günleri yoğun bir program, yoğun bir katılımla sona erdi.
Başkent'te Artvin rüzgarı esti

Başkent’teki Artvin Rüzgârı Fırtınaya Dönüştü

 

Artvin Kendi Evinde Tanıtım Günlerini Yapan İlk İl Oldu

 

Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtuluş savaşını estirmek için geldikleri Dikmen sırtlarında, 28-30 Nisan günlerinde de 43 yıl bağımsızlık için direnen Artvin’in rüzgârı esti. 2.Artvin tanıtım günleri yoğun bir program, yoğun bir katılımla sona erdi.

 

Artvin Evi’ndeki tanıtım günleri için Artvin Valisi, kamu kurumlarının bölge ve il müdürleri, kaymakamlar, belediye başkanları ve çalışan personelleri ve de yöredeki üreticiler bin km uzaktan tırlar dolusu tanıtım araçları ve yerel ürünlerle yola çıktılar. Kültürel, turistik ve ekonomik bakımdan ilimizi tanıtmayı amaçlayan yetkililer, 3 gün süren tanıtım günlerinde Ankara’daki hemşehrilerimizle bütünleştiler. Her ilçenin stantlarına ziyaretler yapıldı, koyu sohbetlerde bulunuldu. Herkes ilçesinin özellik ve güzelliklerini yansıtan stantlarda yöresel özlemlerini giderdi. Artvini yaşamış oldular.

 

Artvin bu yıl bir ilke daha imza atmış oldu. Kendi evinde tanıtım günlerini yapan ilk il olma ünvanını elde etti. Bu arada Artvin Evi de her tür etkinliğe ev sahipliği yapabileceğini kanıtlamış oldu. 50 yıllık düşümüz eksiklerini kısa sürede tamamlayarak tarihi günlerinden birini yaşadı. Cumartesi akşama doğru artan kalabalık, pazar günü sel olup meydanlardan taştı. Katlar ve ürünlerin satıldığı 1000 metrekarelik çadırda adım atmak zorlaştı. Artvin Evi’nde ise “kalabalıktan katlar çökebilir” gibi espriler yapıldı.

 

3 bin metre kare kapalı alana ve de otantik görselliğe sahip Artvin Evi’nde 4 etkinlik salonu (Çoruh, Kafkasör, Livane ve Genya) teras kafeterya, yönetim odaları ve de kültürel değerlerimizi yansıtacak birimleriyle Artvin tanıtım günlerinin görkemli biçimde sonuçlanmasında önemli rol oynadı. Tanıtım günlerinin yapıldığı AKM’nin yıkılacak olması nedeniyle Artvin Evi, tüm illerin tanıtım günlerinin yapılacağı bir yer haline gelmeye aday bir kültür merkezidir.  Mekânsal uygunluğa ve ulaşım kolaylığa nedeniyle bazı iller gelecek yıllardaki tanıtım günleri için şimdiden başvurularda bulunmaktadırlar. Bu durum Artvin’in tanıtımına çok önemli katkılar yapacaktır. Artvin Evi, ulusal boyutta ekonomik, sosyal ve çevre sorunlarının tartışılacağı bir kültür odağı olma potansiyeline, her ilin tanıtım günlerini yapma avantajlarına sahip olduğunu kanıtlamıştır.

 

Artvin Evi, konuları saptıran her türlü marjinal çıkışları, mantık ve de yöresellikle bağdaşmayan kişisel komplekslere dayanan kampanyaları geçersiz kılacak biçimde rüştünü ispat etmiştir. “Artvin Evi’nde tanıtım günleri olmaz” diye yaygara koparanlara, coşkulu geçen son etkinlik en güzel yanıttır. Her saat ve her katta davul-zurna, akordeon, tulum ve kemençe eşliğinde hangi mekanda oyunlar oynanabilirdi? Etkinlik salonu gibi bir yer, her saat başı halkoyunlarına kucak açabilirdi? Değişik sergileri, slayt gösterileri, kitap imza günleriyle ilimizin kültürel değerleri nasıl böyle rahat halkın ilgisine sunulabilirdi?

 

Başarılı bir sınav veren ve olumsuz görüşleri geçersiz kılan Artvin tanıtım günlerine eski başbakan, eski TBMM başkanı, eski bakanlar, partilerin grup başkan vekilleri, eski ve yeni milletvekilleri, Artvin eski valileri, ilçelerimizin eski kaymakamları, müsteşarlar, genel müdürler, bürokratlar, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve her kesimden hemşehrilerimiz katıldı.

 

Tanıtım günleri, Artvin yöresinden ezgilerle başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı başkanı Nuri Kemal Demirel bu kültür yuvasının yapımına katkıda bulunanlara teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Artvin Evi'nin gelecek kuşaklara yöresel coşkularının aktarılmasında, hemşehri dayanışmasının geliştirilmesinde önemli rol üstlenecektir. Artvin’in kültürel bayrağını Başkent semalarında dalgalandıran bu eser, geleceğe bırakacağımız en önemli birikimimiz olacaktır. İlimizin kozmik odası ve kültürel arşiv niteliğine kavuşacak Artvin Evi, gelecekte çok önemli işlevleri yerine getirecektir. Şu anda Artvin’den gelen yerel yöneticilerimizi ve hemşehrilerimizi ağırlamaktan tarifsiz bir mutluluk duymaktayız.”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez de, Artvin'in eğitimde öncü olduğunu, insanlarının eğitime önem vererek Artvin'i dünyaya açtıklarını belirterek, eğitimi olmayan insanların dünyaya açılamadıklarını söyledi.

 

Artvin Valisi Necmettin Kalkan da, geçen yıl “Çoruh Ankara'ya aktı” sloganıyla ilkini düzenledikleri Artvin Tanıtım Günleri'ni bu yıl “Ankara'da Artvin rüzgârı” sloganıyla düzenlediklerini dile getirdi. Vali Kalkan “AKM yıkıldıktan sonra diğer iller tanıtım için yeni yerler arayacaklar ama Artvinlilerin böyle bir sorunu olmayacak. Çünkü Artvin Evi var” dedi ve Artvinliler ile onların dostlarını Artvin’e davet etti.

 

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise, Artvinlilerin cumhuriyetin hiçbir döneminde devleti, milleti ile savaş halinde olmadığını belirterek, ülkenin değerleriyle barışık olduklarını kaydetti. Her türlü düşüncenin Artvin topraklarından çıktığını söyleyen Bayraktutan "Artvin'den tek bir vatan haini çıkmadı. Mustafa Kemal'le, ay yıldızımızla, üniter yapımızla, devletimizle gurur duyuyoruz. Artvin, doğru insanların, dürüst insanların, onurlu insanların yaşadığı yerdir" dedi.

 

Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün de, Artvin'in eğitim ve turizm kenti olması gerektiğini kaydederek, eğitim konusunda belli bir yol aldıklarını ama turizm konusunda daha çok çalışmaları gerektiğini vurguladı. Artvin Belediye Başkanı Özgün, 3 ay su sporları, 3 ay kayak, 3 ay av sporları, 2 ay deniz sporlarının Artvin ve çevresinde yapılabildiğine dikkat çekerek, "Bugünlerde biz hem Artvin'imizi tanıtıyoruz, hem insanları bir araya getiriyoruz ve bu değerlerin tanıtılmasında da Artvinlilerden yardım bekliyoruz" dedi. " dedi.

 

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, doğal güzellikler ve kültürel zenginliklere sahip olduklarını söyleyerek, memleket ortak paydasında kimsenin küçük çıkarlarla bu projenin dışında kalmaya hakkı olmadığını ifade etti.

 

Konuşmalardan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çankaya Belediyesi HOYTÜR halk dansları toplulukları gösteri sundular.

 

Artvin Evi, Artvin Valisi Kalkan tarafından törenle açıldı. Kalkan ve beraberindekiler, daha sonra binayı gezdiler. Ayrıca kurulan çadırda yöresel el sanatları ve yemekler tanıtıldı. Tanıtım günlerinde en çok ilgi çeken ise Arhavi'den getirilen atmacalar oldu.

Tanıtım günlerinin yazılı ve görsel basında yer alması, milyonlara ulaşması, etkinliği amaçlarına fazlasıyla ulaştırdı.

Haber: Okşan Aydın

 

ETİKETLER :
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı