Bu haber 01 Mayıs 2012, Salı 20:18:06 tarihinde eklendi. 777 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artvin Tanıtım Günleri Artvin Evi'nin Açılışıyla Başladı

Artvin Tanıtım Günleri, Dikmen'de bulunan Artvin Evi'nde başladı. Tanıtım günlerinin sürprizi ise Artvin'den getirilen atmacalar oldu.
Artvin Tanıtım Günleri Artvin Evi'nin Açılışıyla Başladı  

Artvin Tanıtım Günleri'nin açılışı, Ankara'daki Artvin Evi'nde gerçekleştirildi. Tanıtım günleri öncesi Artvin Evi'nin açılışı yapıldı. Artvin yöresinden ezgilerle başlayan etkinlik, konuşmalarla devam etti. Artvinlilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Artvinliler ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılış konuşmasını Nuri Kemal Demirel yaptı

Artvin günlerinin açılış konuşmasını Artvin Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel yaparken, Demirel konuşmasında Artvinlilerin Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerine vurgu yaptı. Başkan Demirel konuşmasında, Türkiye'de ilk kez bir ilin kendi ili dışında gerçekleştirdiği tanıtım günlerini bizzat kendi hemşerileri tarafından yaptırılan Kültür merkezinde düzenlediğini ifade etti. Tüm Artvinlilerin büyük bir coşku ile tanıtım günlerine katkı sağladığının altını çizen Demirel, Artvin Evi'nde Artvin Evi'nde gerçekleştiriliyor olması başka illere de örnek teşkil edeceğini söyledi. Artvin Kültür Evi'nde Artvin günlerinin ardından başka illerinde tanıtım günlerine kapıların açılacağının da altını çizen Demirel, tanıtım günlerinin amacına yönelik güzellikler içerisinde yaşanmasını diledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Etyemez, Artvin'in eğitimde öncü olduğunu, insanlarının eğitime önem vererek Artvin'i dünyaya açtıklarını belirterek, eğitimi olmayan insanların dünyaya açılamadıklarını söyledi. Etyemez, "Artvin eğitimi ön plana çıkarmış ve oradaki zorlukları kendilerine bir imkan olarak sunmuşlardır. Artvin göğe yakın topraklar deniyor ama eğitim sayesinde Artvin'i düz hale getirerek imkanlarını inançlarına sunan bir anlayışa sahiptir" şeklinde konuştu.

Artvin Valisi Kalkan, geçen yıl 'Çoruh Ankara'ya aktı' sloganıyla ilkini düzenledikleri Artvin Tanıtım Günleri'ni bu yıl Ankara'da “Artvin rüzgarı” sloganıyla düzenlediklerini dile getirdi. Kalkan, Artvinlileri ve Artvin dostlarını kente davet etti.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise, Artvinlilerin cumhuriyetin hiçbir döneminde devleti, milleti ile savaş halinde olmadığını belirterek, ülkenin değerleriyle barışık olduklarını kaydetti. Her türlü düşüncenin Artvin topraklarından çıktığını söyleyen Bayraktutan, "Artvin'den tek bir vatan haini çıkmadı. Mustafa Kemal'le, ay yıldızımızla, üniter yapımızla, devletimizle gurur duyuyoruz. Artvinliler böyledir. Artvin, doğru insanların, dürüst insanların, onurlu insanların yaşadığı yerdir" diye konuştu.

 

Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün de, Artvin'in eğitim ve turizm kenti olması gerektiğini kaydederek, eğitim konusunda belli bir yol aldıklarını ama turizm konusunda çalışmaları gerektiğini söyledi. Artvinlinin okumaktan başka çaresi olmadığını ifade eden Özgün, "Artvin okumaktan onur duyan, paylaşmaktan gurur duyanların memleketidir" dedi.

 

Arhavi Belediye Başkanı Coşku Hekimoğlu, doğal güzellikler ve kültürel zenginliklere sahip olduklarını söyleyerek, memleket ortak paydasında kimsenin küçük çıkarlarla bu projenin dışında kalmaya hakkı olmadığını ifade etti.

Artvin'deki sivil toplum kuruluşları adına söz alan Nuri Kemal Demirel, Artvin Evi'nin yapılmasına katkısı olan kişilere teşekkür ederek, Artvin Evi'nin gelecek kuşaklara yöresel coşkularının aktarılması, hemşeri dayanışmasının geliştirilmesi konusunda önemli rol üstleneceğini belirtti.

Konuşmalardan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çankaya Belediyesi Halk Dansları Toplulukları gösteri sundu. Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin'in sadece kendine benzeyen bir il olduğunu söyleyerek, insanı, doğası, turizmi, güneşi ile çok güzel bir kent olduğunu kaydetti. Bayraktutan, "Artvin'i bir seven bırakamaz. Bugün burada sadece Artvinliler yok, yüreği Artvin için atan, yıllarca Artvin'de yaşayan dostlarımız var. Çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

 

Bakan Yardımcısı Etyemez, Artvin'in kaynaklarının az olmasına rağmen insanlarının canlı, barış içinde yaşayan insanlar olduğunu, Artvin'in doğa şartlarına rağmen insanların eğlenmeyi sevdiğini söyledi. Vali Kalkan de etkinliğin kent turizmine katkı sağlayacağını belirterek, "Başka Karadeniz illerinin bu kadar geniş bir mekanı yoktur. Artvin bir şansa sahip, Artvin bu şansı değerlendirebilirse ilin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

 

Artvin Belediye Başkanı Özgün, 3 ay su sporları, 3 ay kayak, 3 ay av sporları, 2 ay deniz sporlarının Artvin ve çevresinde yapılabildiğine dikkat çekerek, "Bugünlerde biz hem Artvin'imizi tanıtıyoruz, hem insanları bir araya getiriyoruz ve bu değerlerin tanıtılmasında da Artvinlilerden yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Artvin Evi, Artvin Valisi Kalkan tarafından törenle açıldı. Kalkan ve beraberindekiler, daha sonra binayı gezdiler. Ayrıca kurulan çadırda yöresel el sanatları ve yemekler tanıtıldı. Tanıtım günlerinde en çok ilgi çeken ise Artvin'den getirilen atmacalar oldu.

ETİKETLER :
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı